Čo by ste mali vedieť o pančuchovom tovare
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchú problematiku, ale súčasný trh ponúka taký široký sortiment pančuchového tovaru, že orientácia v ňom nie je triviálna. Je dôležité, aby sme si na začiatku ujasnili pojmy a vysvetlili rozdiel medzi pančuchovými nohavicami, často nazývanými aj silonky, a pančuchami. Pančuchové nohavice sú časť odevu, ktorá pokrýva telo od pása po špičky prstov na nohách. Pančuchy zväčša obopínajú nohu od polovice stehna po končeky prstov na nohách.
Funkcia pančuchových výrobkov
V súčasnosti ich nosia najčastejšie ženy k sukniam a šatám. Pančuchy dokážu zvýrazniť krásu nôh, ale môžu byť užitočné aj pre zdravie. Kompresívne pančuchy pomáhajú v boji proti kŕčovým žilám a tiež s opuchmi dolných končatín. Populárne sú aj zoštíhľujúce pančuchové nohavice, ktoré opticky zoštíhľujú a zvýrazňujú ženské tvary.
História
Počiatky pančuchových výrobkov siahajú do 16. storočia. S nástupom renesancie a zdokonaľovaním manufaktúrnej výroby začali vznikať prvé ručne pletené pančuchy. Vyrábane boli z ľanu a zošívali sa z viacerých častí. Prekvapivo v tej dobe boli hlavnou klientelou muži. Hlavne vysoko postavení chlapi, ktorým záležalo na ich vzhľade dopĺňali krátke nohavice estetickými pančuchami. Tento trend zastavila až móda dlhých pánskych nohavíc. S priemyselnou revolúciou nastúpili aj kvalitné dámske pančuchy vyrábane z dovtedy neznámeho nylonu. Tomu môžeme vďačiť za masívne rozšírenie pančúch a za vznik podväzkových pančúch, ktoré si obľúbili milióny žien po celom svete. Mimoriadne obľúbený kúsok odevu sa dočkal svojho zlepšenia v 70. rokoch, kedy vznikajú pančuchové nohavice. Stávajú sa nie len nevyhnutnosťou (kvôli nástupu módy krátkych sukní), ale aj symbolom emancipácie a nosia ich doslova všetky ženy. Súčasný trh ponúka rozmanitý sortiment pančuchových nohavíc a pančúch od jemných klasických, vzorovaných, či zoštíhľujúcich až po bavlnené, akrylové a pančuchové nohavice z vlny. Pančuchy na podväzky doplnili samodržiace pančuchy, tzv. samodržky a rastúcej popularite sa tešia aj pánske pančuchové nohavice.
Konštrukcia
Pančuchový tovar je vyrábaný z polyamidu (nylonu), alebo v súčasnosti z modernejšej kombinácie polyamidu s prímesou elastanu. Pančuchové nohavice vyrobené z tejto zmesi lepšie priliehajú na telo, majú hebký povrch a lesklú farbu. Kvôli vysokej cene pridávaného elastanu sú drahšie, no napriek tomu sa vďaka svojím vlastnostiam tešia veľkej obľube. Vhodné sú hlavne na slávnostne príležitosti.
Sila vlákna, z ktorého je pančuchový tovar vyrobený, je ďalší dôležitý parameter pri výbere správneho produktu. Udáva sa v Denieroch (DEN) a vyjadruje objemovú hustou vlákien v gramoch na dĺžke 9000 metrov (vychádza z hustoty hodvábneho vlákna, ktoré na dĺžke 9000metrov váži približne 1 gram). V praxi podľa toho viete spoznať, či sú pančuchy priehľadné a či Vás v zime zahrejú. Čím je číslo DEN vyššie, tým sú pančuchy nepriehľadanejšie a teplejšie. Najbežnejšie sú hrúbky 10 až 20 DEN. Môžete sa stretnúť aj hrúbkou 6 až 10 DEN, ale takéto výrobky budú veľmi jemné a vhodné len na horúce letné dni, alebo spoločenské udalosti. Ich výhodou je, že ich na nohách takmer nevidno. Na prechodné obdobia sú vhodné hrúbky od 30 do 60 DEN. Na trhu sa stretnete aj s hrúbkami 70 až 200 DEN. Ide o neprehľadné pančuchové nohavice, ktoré sú vhodné na zimné obdobie.
Pri výbere pančuchového tovaru by ste si mali dávať pozor aj na konštrukciu špice. Do otvorených topánok sú vhodné tie s nezosilnenou špicou. Na podhľad totiž nepôsobia rušivo. Ak sa Vám pančuchy trhajú na pätách, mali by ste siahnuť po takých, ktoré majú zosilnenú pätu. Pančuchové nohavice na bežné nosenie majú zosilnený sed, čím sa predlžuje ich životnosť. Pri krátkych sukniach a šatách by spevnený sed mohol pôsobiť rušivo a preto sú vhodnejšie pančuchové nohavice bez spevneného sedu.
Ďalším dôležitým faktorom je konštrukcia klinu. Pančuchové nohavice bez klinu sú vhodné na štíhle postavy. Malý klin zase zvyšuje komfort pri nosení a obliekaní na telo. Pre moletky odporúčame pančuchové nohavice so zadným, alebo predozadným klinom. Táto konštrukcia im predĺži životnosť a zvýši pohodlie pri nosení a obliekaní.
Číslovanie
V našich zemepisných šírkach sa môžete stretnúť s dvoma typmi číslovania. Najčastejšie je označenie S, M, L, XL resp. 1, 2, 3, 4. Druhým spôsobom je označenie výšky a šírky bokov. Pre obidva spôsoby sme pre Vás pripravili jednoduché tabuľky, ktoré Vám pomôžu zorientovať sa.
Klasické číslovanie
Číslovanie podľa výšky a šírky bokov
Na záver jedna rada. Ak je Vaša veľkosť na rozmedzí dvoch čísel, určite zvoľte to väčšie. Pančuchové nohavice Vám dlhšie vydržia a budú sa ľahšie obliekať.